park

Македонија

Ученици од Гази Баба за излет до паркот во Гази Баба платиле по 250 денари за автобус: Колку чини една школска екскурзија

Орце Костов
Родители платиле по 250 денари за превоз за училишен излет од основното училиште ООУ „Крсте Мисирков“ во населба Ченто до парк шумата Гази Баба во
Македонија

Пикник на тревниците во парк и метеж на кејот – мерките за групирање и дистанца не се почитуваат, ниту казнуваат

Кристијан Ландов
Топлото време и порелаксираниот полициски час ги натераа скопјани да излезат на кејот на Вардар и во Градскиот парк, за да поминат време надвор од
Македонија

Под мотото „Биди херој на срцето, дај ветување дека ќе живееш здраво“ денеска се одбележа Светскиот ден на срцето

А1он
Биди херој на срцето дај ветување дека ќе живееш здраво. Под ова мото денеска се одбележа Светскиот ден на срцето. Во Градскиот парк кај Школка,
Македонија

(ВИДЕО) Протест во Тафталиџе: Стевчо Јакимовски да ги штити нашите, а не бизнис интересите

А1он
Жители на Тафталиџе се собраа на целодневен протест против изградбата на зграда на последната зелена површина на улицата Букурешка, откако граѓаните пет пати успејаа да
Видео Македонија

(ВИДЕО) Жители на Тафталиџе: Жалосно е против наша волја некој да си го полни џебот

А1он
Од најстаро до најмладо утрово по четврти пат ги блокираат багерите да го унишат едниот од последните паркови кои останаа во Тафталиџе 1 на улицата
Македонија

(ВИДЕО) Ивановски: Ова во Тафталиџе е урбана мафија, жителите до последно ќе го бранат паркот

А1он
Станува збор за еден необмислен акт на државата. Не е тоа само урбана мафија, тоа е државна мафија. Сите знаеме што значи ништењето на екологијата,
Видео Македонија

(ВИДЕО) ВАНДАЛИЗАМ: Со асистенција на полиција се уништи зеленилото кај Бристол

А1он
Во 3 и пол часот наутро, полиција и припадници на специјалните сили влегоа во шаторите и ги истераа луѓето кои кампуваа во одбрана на паркот
Македонија

„Паркобраните“ кампуваат во одбрана на „Паркот на Груевски“

А1он
Од 22 часот синоќа, млади активисти од неформалното здружение „Кислород“, кампуваат во паркот карши Бристол. Паркот, иронично и револтирано поради уништувањето на зеленилото е наречен