СДСМ на средби со дијаспората во Германија, формира организација во Бремен

Од:

Претставници на СДСМ во Дортмунд и Бремен имаa работни средби со државјани на Македонија кои живеат и работат во Германија. На средбата членот на Извршниот Одбор на СДСМ, Аднан Џафероски, ги запозна присутните со актуелната политичка состојба во Македонија, како и за Планот за Македонија кој СДСМ го донесе на тематскиот конгрес, стои во соопштението на СДСМ.

„Присутните граѓани од Македонија, и Македонци, и Албанци, и Турци, и Срби и Бошњаци и Роми, ги истакнаа нивните проблеми и прашања со кои се соочуваат поврзани со односите со својата татковина, Република Македонија.

Посебно беше нагласена важноста на дијаспората во наредниот период, во заложбите за спас на нашата земја.

За таа цел формиран е Иницијативен Одбор на СДСМ во Бремен, Германија.

Пораките од нашите иселеници во дијаспората се – „подготвени сме да и помогнеме на нашата заедничка татковина“, „доста е поделби, сакаме општество на еднакви”, „сакаме држава со која ќе се гордееме”.

Беа разменети и идеи и размислувања со дијаспората околу нивната важна улога во обнова на државата и општеството после изборите на 11 декември, при што од страна на членот на ИО беа истакнтати неколку важни чекори и мерки кои новата влада на СДСМ ќе ги превземе веднаш по победата на 11 декември, а се поврзани со дијаспората“, велат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

Јанушев: Нема подарен имот туку погрешно внесени податоци, паразитите кои ја руинираа зградата на владата паничат

Катерина Ѓуровски

Кузеска: Панче Тошковски има стан во поклонетиот имот на Јанушев

Катерина Ѓуровски

„Колената го болат за во авион, ама не и за на Водно“, „Со владиниот авион одевте до Ниш“ – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се пресметуваат за патувањето во Вашингтон

Катерина Ѓуровски

СДСМ: Пандов пушта од затворите лица осудени за 27 април

Катерина Ѓуровски

Демант и реакција на Агенција Рејтинг на соопштенијата и прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ

Митева: Дали бизнисот од 10 милиони евра е извор на приходи за сите лаги и лошиот пи-ар на СДС