granicen premin

Македонија

Мета го потпиша договорот за заеднички гранични контроли со Македонија

А1он
Претседателот Илир Мета вечерва објави дека го потпишал договорот со Северна Македонија за заеднички контроли на граничните премини. -Програмата за соработка Северна Македонија-Албанија, чија главна
Македонија

Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини

А1он
Албанскиот Парламент, на денешната пленарна седница, што ја почна со едноминутно молчење во знак на почит на загинатите македонски патници во автобуската несреќа во Бугарија,
Македонија

Владата го усвои предлог-законот за заеднички гранични контроли и премини со Албанија

А1он
Владата денеска го утврди Предлог-законот за ратификација на Договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Албанија за воспоставување на заеднички гранични
Македонија

По еден час се чека на граничниот премин „Богородица“ за излез од државата

А1он
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради зголемена фреквенција на возила, на ГП Богородица времето на чекање за излез
Македонија

Отворен времениот граничен премин Стрезимир-Рестелица

А1он
Времениот Граничен премин Стрезимир – Рестелица на македонско-косовската граница од денеска и официјално е отворен за минување на граѓаните на двете држави, во присуство на
Македонија

Приведени албански државјани кои ги нападнале полицајците на граничниот премин „Ќафасан“

А1он
Двајца албански државјани вчера ги нападнале полицијаците на граничниот премин „Ќафасан“ откако при граничната проверка било констарирано дека едниот од нив дал неточни податоци за
Регион

На граничните премини во Албанија годинава одземени непријавени 1,1 милион евра

А1он
Албанските цариници во изминатиот период од годинава спречиле обид за нелегално внесување на 1,1 милион евра. Само во месец јули и првите денови од август
Свет

Австрија размислува повторно да воведе контроли на границата

А1он
Австрија размислува повторно да воведе контрола на границата со цел спречување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА. Ова го најави министерот за надворешни
Регион

Албанскиот Парламент го поддржува барањето за нов граничен премин на албанско-грчката граница кај Пустец

А1он
Комисија за надворешна политика на албанскиот Парламент, со која раководи Мими Кодели, од владејачката Социјалистичка партија, на денешната онлајн седница, го подржа барањето за отворање