granicen premin

Македонија

Царина: Забрзан транспортот на стока на ГП Богородица, поставена нова дигитална вага

Орце Костов
Забрзан е транспортот на стока на граничниот премин Богородица по поставувањето на новата дигитална вага со која се контролира тежината на секој камион кој поминува
Македонија

Османи: Брачен пар од Македонија заглавен во Газа, единствениот излез е границата со Египет која засега е затворена

Орце Костов
Дваесетина граѓани од загрозените подрачја во појасот Газа се веќе евакуирани од Тел Авив во Атина и оттаму се упатуваат кон Македонија, но еден брачен
Македонија

Спречен шверц на брендирани часовници: Возачот рекол дека се лекови за болно дете

Орце Костов
Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници по извршена контрола на автомобил
Македонија

На граничните премини Богородица и Табановце се чека околу 45 минути

А1он
Зголемена фреквенција на возила има на граничните премини „Богородица“ и на „Табановце“. Како што информира Авто мото сојузот на Македонија, за излез од земјава на
Економија

Патарина со еден „таг“ во Македонија и Србија

А1он
Македонија и Србија од денеска применуваат заеднички систем за наплата на патарина со еден „таг“. Наместо да запираат или да купуваат дополнителен уред или картичка,
Македонија

60-годишен Македонец почина на граничниот премин со Србија

А1он
На граничниот премин меѓу Србија и Македонија, на влез во земјава, починал 60-годишен македонски државјанин, потврдуваат за српските медиуми од Вишото јавно обвинителство. Тој се
Македонија

Зголемен интензитетот на сообраќај, на границите нема подолги задржувања

А1он
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини,
Македонија

Мета го потпиша договорот за заеднички гранични контроли со Македонија

А1он
Претседателот Илир Мета вечерва објави дека го потпишал договорот со Северна Македонија за заеднички контроли на граничните премини. -Програмата за соработка Северна Македонија-Албанија, чија главна
Македонија

Албанија го ратификува договорот со Македонија за заеднички контроли на граничните премини

А1он
Албанскиот Парламент, на денешната пленарна седница, што ја почна со едноминутно молчење во знак на почит на загинатите македонски патници во автобуската несреќа во Бугарија,