pasos

Uncategorized Македонија

Бугарија ќе ги објавува сите што ќе добијат бугарско државјанство

А1он
Пратениците во бугарскиот парламент на прво гласање усвоија три предлог-закони за измени на Законот за бугарско државјанство. Помеѓу измените е и дека лицата кои добиле
Македонија

Турски државјанин со пенкало го преправал пасошот – уапсен на „Стар Дојран“

А1он
На 18.09.2023 во 3.50 часот на граничниот премин „Стар Дојран“, полициски службеници го лишиле од слобода Е.И.(56) од Република Турција, затоа што при пасошка контрола
Регион

Со косовски пасош во ЕУ без виза – Косово доби безвизен режим

А1он
Советот на Европската Унија, денеска во прво читање, усвои став за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово најдоцна од 1 јануари следната година.
Свет

ЕУ воведе дигитален здравствен пасош

А1он
Воведувањето на дигиталниот здравствен пасош на ЕУ во здравството е како укинување на роаминг во телекомуникациите во рамките на Унијата, истакна потпретседателот на Европската комисија
Македонија

Кривична пријава за две лица за злоупотреба на службена положба

А1он
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.К.(47) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела
Македонија

Патни исправи со скратена постапка и за дијаспората во Чикаго

А1он
Во Генералниот конзулат на Северна Македонија во Чикаго, САД, непречено тече мобилното издавање на патните исправи за нашите граѓани. Од тамошниот генерален конзулат посочуваат дека
Свет

Британија одби да издаде родово неутрален пасош

А1он
Врховниот суд на Велика Британија денеска ја отфрли иницијативата за воведување родово неутрални пасоши, наведувајќи дека родовата ознака „х“ ќе го поткопа правниот систем изграден