pasos

Македонија

Патни исправи со скратена постапка и за дијаспората во Чикаго

А1он
Во Генералниот конзулат на Северна Македонија во Чикаго, САД, непречено тече мобилното издавање на патните исправи за нашите граѓани. Од тамошниот генерален конзулат посочуваат дека
Свет

Британија одби да издаде родово неутрален пасош

А1он
Врховниот суд на Велика Британија денеска ја отфрли иницијативата за воведување родово неутрални пасоши, наведувајќи дека родовата ознака „х“ ќе го поткопа правниот систем изграден
Македонија

Африканци се обиделе да влезат во Македонија со туѓи пасоши, полицијата кај нив пронашла шишиња со непозната течност

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека две лица од Камерун, на Скопскиот аеродром со туѓи лични документи се обиделе да влезат во Македонија. „Денеска
Македонија

Продолжен рокот на патните исправи и возачките дозволи до 31 јули

А1он
Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека е продолжен рокот на важност на патните исправи и возачките дозволи чиј рок на важност е истечен
Македонија

Продолжен рокот на пасошите и возачките дозволи

А1он
Владата, на предлог на МВР, на денешната седница донесе уредби со законска сила за продолжување на патните исправи и на возачките дозволи на државјаните на
Македонија

Македонскиот пасош на 47 место на листата на „најмоќни патни исправи“ во светот

А1он
Патната исправа на Република Северна Македонија е рангирана на 47 место на листата на „Хенли Паспорт Индекс“ на „најмоќни пасоши“ за 2020 година, изработена врз
Македонија

Со македонски пасош без визи во 123 земји во светот

А1он
Граѓаните на Северна Македонија можат да посетат без визи 123 земји во светот, покажува извештајот за 2019 година на швајцарската консултантска компанија „Хенли енд партнерс“.
Регион

Во Бугарија разбиена група која организирала лажни бракови за Индијци и Пакистанци

А1он
Четири лица се уапсени во Бугарија под сомневање за посредување лажни бракови за граѓани на Индија и Пакистан кои бараат дозвола за престој во ЕУ,
Македонија

Пасошот и имотот на газдата на печатницата „Европа 92“ назад – бараат адвокатите по одлуката на Врховен за СЈО

А1он
Адвокатот на осомничениот директор на печаницата „Европа 92“ од Кочани, Ратко Димитровски во истрагата „Поштенска банка“ за „А1он“ потврди дека поднел барање до кривичниот суд