drzavjanstvo

Македонија

Европската унија бара Македонија да се воздржи од издавање државјанства во замена за инвестиции

Орце Костов
Иако Законот за државјанство кај нас дозволување стекнување државјанство од посебен економски интерес без никакви претходни барања за престој, Европската унија е загрижена дека ова
Македонија

ВМРО – ДПМНЕ бара јавна дискусија за Законот за државјанство

А1он
Со процедуралните дискусии на седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност, со барање за јавна расправа за Законот за државјанство, ВМРО – ДПМНЕ има
Македонија

Пратениците од АА и Алтернатива предлагаат комисиски амандмани за Законот за државјанство

А1он
Комисијата за одбрана и безбедност денеска ја почна седницата на која треба да се одржи амандманската расправа за измените и дополнувањата на Законот за државјанството,
Македонија

Средба на Заев со Села и Гаши за решение за законот за државјанство

А1он
Во Собранието почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши.
Македонија

Не може да се попишуваат луѓе кои немаат македонско државјанство, вели Заев

А1он
Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, рече денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,
Македонија

СДСМ се согласува пратеници да можат да имаат само македонско државјанство, но тоа да важи од сега

А1он
Го поддржуваме предлогот пратеници да бидат само лица кои имаат единствено македонско државјанство, но тоа да важи и за сегашниот собраниски состав, соопшти денеска Социјалдемократскиот
Регион

Повеќе од 4.000 луѓе минатата година побарале поништување на државјанството од БиХ

А1он
Трендот на масовно откажување од државјанство на Босна и Херцеговина, што почна по завршувањето на војната, продолжи и во 2019 година, кога на таков чекор
Свет

Подобро познавање на англиски јазик за добивање на британско државјанство

Обединетото Кралство ќе бара повисоки познавања на англискиот јазик за оние кои ќе аплицираат за британска виза, соопшти министерот за внатрешни работи, Саџид Џавид. Јазичните