bezvizen rezim

Македонија

Османи-Жоли: Безвизен режим со Канада е едно од решенијата за подобри односи

Орце Костов
Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли оствари средба со министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Скопје на која фокус на разговорите беа
Македонија

Европската унија бара Македонија да се воздржи од издавање државјанства во замена за инвестиции

Орце Костов
Иако Законот за државјанство кај нас дозволување стекнување државјанство од посебен економски интерес без никакви претходни барања за престој, Европската унија е загрижена дека ова
Регион

Јохансон: Западен Балкан не е засегнат од предлогот на ЕК за суспендирање на безвизниот режим

А1он
Еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон, реагираше на документот објавен во ЕУОбсервер утрово во кој се вели дека е доведен во прашање безвизниот режим со
Македонија

ЕУОбсервер: Повторно доведен во прашање слободниот визен режим со ЕУ

А1он
ЕУОбсервер утрово објавува ексклузивен интерен документ на земјите членки во ЕУ во кој се истакнува дека слободниот визен режим со земјите од Западен Балкан, Молдавија,
Македонија

Брисел: Небезбедните лични документи може да доведат до укинување на безвизниот режим за Македонија

А1он
Европската Комисија не го коментира случајот со фалсификуваните пасоши во Северна Македонија, но потсетува дека редовно врши ревизија на критериумите за безвизен режим. Откако се
Свет

Естонија сака еднострано да го укине безвизниот режим за Украинците

А1он
Естонскиот министер за внатрешни работи Март Хелме нареди покренување правна истрага за тоа дали таа балтичка држава може еднострано да го отстрани безвизниот режим кој
Регион

Чавушоглу: Визна либерализација до октомври или нема договор со ЕУ

А1он
Турскиот минстер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, го предупреди денеска Брисел дека Турција нема да го признае договорот со ЕУ за решавање на мигрантската криза