narko pasosi

Македонија

Две години и пет месеци затвор за една од обвинетите вработени во МВР која призна вина во „Двојник“

А1он
Судот и изрече казна затвор од две години и пет месеци на уште една од обвинетите вработени во МВР за издавањето на пасоши за случајот
Македонија

Уште една обвинета призна вина за „Двојник“, седум од вкупно 11 обвинети

А1он
Уште една од обвинетите вработени во МВР за издавањето на пасоши за случајот „Двојник“ призна вина на денешното рочиште пред Основниот кривичен суд во Скопје.
Македонија

Андонова: Во очекување ќе бидеме и на следно признание на вина во случајот „Двојник“

А1он
Соочени со доказите на обвинението мислам дека можеби во очекување ќе бидеме и на следно признание на вина, изјави обвинителката Спасенка Андонова, по денешното рочиште
Македонија

Изречена казна затвор за уште еден обвинет, кој призна вина во случајот „Двојник“

А1он
Основниот кривичен суд во Скопје изрече казна затвор од една година и седум месеци на уште еден од вработените во МВР за издавање на пасоши
Македонија

Продолжува судењето за случајот „Двојник“

А1он
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за петмина од обвинетите за случајот „Двојник“, за нелегално издавање пасоши на странски државјани.
Македонија

Мицкоски: Обични службеници добија минимални казни за да се заштити криминалот на власта со пасошите

А1он
„Кога ја објавив аферата Мафија, Спасовски и Заев рекоа дека сум направил саботажа. Денес, кога за тоа што над 200 криминалци од Шкаљарскиот клан, турската,
Македонија

Четири затворски и една условна казна за обвинетите за издавање лажни пасоши на криминалци од странство

Кристијан Ландов
Четири затворски казни и една условна е изречена денеска за лицата кои признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот совет на
Македонија

Поднесено обвинение за лажните пасоши, но се проверува дали има и други вмешани во нивното издавање

А1он
По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен предлог против 11 лица во врска со злоупотреби извршени при издавањето на патни исправи.
Македонија

Брисел: Небезбедните лични документи може да доведат до укинување на безвизниот режим за Македонија

А1он
Европската Комисија не го коментира случајот со фалсификуваните пасоши во Северна Македонија, но потсетува дека редовно врши ревизија на критериумите за безвизен режим. Откако се