dvojnik

Македонија

Случај Двојник: Три години затвор за Буки, условни казни за Колевска и Шпишиќ

А1он
Кривичниот суд Скопје ги прогласи за виновни Фарук Буки, Весна Колевска и Бранислава Шпишиќ обвинетите во случајот „Двојник“. Обвинетиот Буки, е осуден на три години
Македонија

Обвинителството побара осудителна, а одбраната ослободителна пресуда во случајот „Двојник“

А1он
Обвинетите Фарук Бути, Весна Колевска и Бранислава Мишиќ да се прогласат виновни за случајот „Двојник”, побара денеска обвинителката Спасенка Андонова, како застапник на обвинителниот предлог
Македонија

Две години и пет месеци затвор за една од обвинетите вработени во МВР која призна вина во „Двојник“

А1он
Судот и изрече казна затвор од две години и пет месеци на уште една од обвинетите вработени во МВР за издавањето на пасоши за случајот
Македонија

Уште една обвинета призна вина за „Двојник“, седум од вкупно 11 обвинети

А1он
Уште една од обвинетите вработени во МВР за издавањето на пасоши за случајот „Двојник“ призна вина на денешното рочиште пред Основниот кривичен суд во Скопје.
Македонија

Андонова: Во очекување ќе бидеме и на следно признание на вина во случајот „Двојник“

А1он
Соочени со доказите на обвинението мислам дека можеби во очекување ќе бидеме и на следно признание на вина, изјави обвинителката Спасенка Андонова, по денешното рочиште
Македонија

Изречена казна затвор за уште еден обвинет, кој призна вина во случајот „Двојник“

А1он
Основниот кривичен суд во Скопје изрече казна затвор од една година и седум месеци на уште еден од вработените во МВР за издавање на пасоши
Македонија

Продолжува судењето за случајот „Двојник“

А1он
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за петмина од обвинетите за случајот „Двојник“, за нелегално издавање пасоши на странски државјани.