Случај Двојник: Три години затвор за Буки, условни казни за Колевска и Шпишиќ

Од:

Кривичниот суд Скопје ги прогласи за виновни Фарук Буки, Весна Колевска и Бранислава Шпишиќ обвинетите во случајот „Двојник“. Обвинетиот Буки, е осуден на три години затвор, додека на обвинетите Колевски и Шпишиќ им изрече условни казни од една година затвор во случај да го повторат кривичното дело во следните три години.

Застапникот на обвинението Спасенка Аднонова, по објавување на пресудата предложи да се продолжи мерката притвор за обвинетиот Буки. Воедно, таа побара да продолжат и мерките за претпазливост за обвинетите Колевска и Шпишиќ .

Судењето за овој предмет го води судијката Оља Ристова.

Би можело да ве интересира

Обвинетите во случајот „Двојник” вкупно осудени на 16 години затвор

Пресуда за случајот „Двојник” на 11 јуни

Ана Ололовска

Обвинителството побара осудителна, а одбраната ослободителна пресуда во случајот „Двојник“

Ана Ололовска

На 11 мај продолжува судењето за „Двојник“

Ана Ололовска

Две години и пет месеци затвор за една од обвинетите вработени во МВР која призна вина во „Двојник“

Ана Ололовска

Уште една обвинета призна вина за „Двојник“, седум од вкупно 11 обвинети

Ана Ололовска