Пресуда за случајот „Двојник” на 11 јуни

Од:

Пресудата за случајот „Двојник” e закажана за 11 јуни. Судијката Оља Ристовка ова одлука ја донесе после денешните завршни зборови на обвинителството и одбраната на останатите тројца обвините во овој предмет Фарук Бути, Весна Колевска и Бранислава Штипиќ.

Застапникот на обвинителниот предлог, јавната обвинителка Спасенка Андонова, побара осудителна пресуди за обвинетите, а одбраната побара од судот независност при донесување на пресудата и ослободување од обвинение на нивните клиенти.

Обвинителката од ОЈО Скопје, Андонова, во обвинителниот предлог наведува дека обвинетите при злоупотреба на нивната положба прибавиле материјална корист. Одбраната овој дел од обвинението го спори со фактот дека не е наведен видот на материјална корист, со кој според обвинението е прибавена материјалната корист од издавањето на нелегални македонски пасоши.

Според ОЈО Скопје, пасошите се издавале во периодот од јуни 2017 до крајот на 2020 година. Биле издадени пасоши на 214 странски државјани и на еден македонски државјанин.

Би можело да ве интересира

Обвинетите во случајот „Двојник” вкупно осудени на 16 години затвор

Случај Двојник: Три години затвор за Буки, условни казни за Колевска и Шпишиќ

Катерина Павлова-Николовска

Обвинителството побара осудителна, а одбраната ослободителна пресуда во случајот „Двојник“

Ана Ололовска

На 11 мај продолжува судењето за „Двојник“

Ана Ололовска

Две години и пет месеци затвор за една од обвинетите вработени во МВР која призна вина во „Двојник“

Ана Ололовска

Уште една обвинета призна вина за „Двојник“, седум од вкупно 11 обвинети

Ана Ололовска