Османи-Жоли: Безвизен режим со Канада е едно од решенијата за подобри односи

Од:

Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли оствари средба со министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Скопје на која фокус на разговорите беа билатералните односи и сојузништвото во рамки на НАТО.

– Како искрен пријател Канада силно ја поддржува нашата политика и евроинтегративниот процес и сакам да и се заблагодарам јавно за силното сојузништво. Инициравме иницијатива за бизнис средба помеѓу двете бизнис заедници – истакна Османи по средбата.

Канадската министерка Жоли се заблагодари за гостопримството и ја пофали Македонија за поддршката која и ја дава на Украина.

– Сакам да ви се заблагодарам за вашето гостопримство. Ова мие прва посета на Македонија, првпат по 25 години канадски министер за надворешни работи доаѓа тука и ова е историска посета. Ние се среќаваме на состаноците на НАТО и на ОБСЕ. Би сакал да ве пофалам за поддршката на Украина и му благодарам на Бујар за неговото лидерство со ОБСЕ. Канада и Македонија се блиски партнери и имаат исти уверувања дека диверзитетот и различностите се можност – рече Жоли.

Запрашана дали Канада може да одобри безвизен режим со Македонија, таа рече дека двете земји сега се стратешки партнери и може да се најдат различни решенија за различни прашања.

Би можело да ве интересира

Османи: Ќе обезбедиме предвидлива и конструктивна иднина за ОБСЕ

Горан Наумовски

Османи: Малта ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ за 2024 година

(ВИДЕО) Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

Трудо: Канада ја сфаќа експлозијата на мостот „Виножито“ крајно сериозно

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозија на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади, има загинати и повредени

Горан Наумовски

ВИДЕО: Пропалестински демонстранти упаднаа во ресторан и го нападнаа канадскиот премиер