licna karta

Македонија

ДИК бара да може да се гласа со документи без „Северна“

Александар Тодески
Државната изборна комисија предлага во Изборниот законик да се внесе преодна одредба која ќе овозможи гласање на овие избори и со документите без „Северна“ кои
Македонија

Украл лична карта на соселанец и се обидел да подигне брз кредит, полицијата го привела

Орце Костов
На 02.11.2023 околу 09.30 часот во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Чаир го лишиле од слобода Х.З.(45) од с.Крушопек, скопско. Тој се сомничи дека
Македонија

Нови правила за вадење лична карта – измените на законот во Собрание

А1он
Се менуваат 9 члена од законот за издавање на лична карта. Собранието денес го усвои предлогот за измените на законот да се носат по скратена
Македонија

Три недели по смртта на Мемет Камбер, роднините се уште не го добиле телото: Се уште е невидлив за државата

Орце Костов
Институтот за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ информира дека три недели по смртта на Мемет Камбер, телото се уште не е предадено кај роднините
Македонија

Со подзаконски пропис овозможено продолжување на печатењето и издавањето лични карти

А1он
Владата по вчерашната седница најави дека денеска би требало да продолжи печатењето и издавањето на личните карти на граѓаните согласно нивните барања. Министерот за внатрешни
Македонија

Спасовски: Не фалат обрасци за лични карти, треба да се изгласа Законот

А1он
Не фалат обрасци за лични карти, системот е добар, само треба да се изгласа Законот за лични карти, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски
Македонија

Преку 40.000 граѓани без лични карти поради блокадата на законот, спас се бара со враќањето на пратениците на работа

Кристијан Ландов
Блокадата на Законот за лични карти остави 40.000 граѓани без документ за идентификација. Првата можност за одблокирање е први септември, кога пратениците се враќаат на
Македонија

Од утре до недела нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи

А1он
Министерството за внатрешни работи уште еднаш ги информира граѓаните дека поради миграција во нов систем од утре, 23 јуни од 21 часот до недела, 27