Украл лична карта на соселанец и се обидел да подигне брз кредит, полицијата го привела

Од:

На 02.11.2023 околу 09.30 часот во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Чаир го лишиле од слобода Х.З.(45) од с.Крушопек, скопско.
Тој се сомничи дека одзел лична карта на лице од скопско село и во филијала на финансиско друштво на подрачје на Бутел се обидел да земе кредит, претставувајќи се дека е лицето, но од вработените бил забележан дека лажно се претставува.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Четворица малолетници украле компјутери од училиште

Расчистени три тешки кражби во Битолско

Величковски од НБРМ: Банката не смее да наплаќа за затворање на сметка, дебитни и кредитни картички

Орце Костов

Уапсени државјани на Северна Македонија кои краделе луксузни автомобили на Халкидики

Нови правила за вадење лична карта – измените на законот во Собрание

А1он

ОЈО Скопје покрена постапка против 19-годишен скопјанец осомничен за неколку кражби

Предраг Петровиќ