kredit

Економија

Граѓаните ќе можат бесплатно да проверат колку се кредитно изложени: Нова алатка на Народна банка

Орце Костов
Олеснувањето на процесите и подобрувањето на услугите, преку користењето на придобивките од дигитализацијата е заложба на Народната банка и таа како регулатор, но и преку
Македонија

Украл лична карта на соселанец и се обидел да подигне брз кредит, полицијата го привела

Орце Костов
На 02.11.2023 околу 09.30 часот во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Чаир го лишиле од слобода Х.З.(45) од с.Крушопек, скопско. Тој се сомничи дека
Економија

Величковски од НБРМ: Банката не смее да наплаќа за затворање на сметка, дебитни и кредитни картички

Орце Костов
Банката не смее да наплаќа надоместоци за затворање на платежната сметка, ниту, пак, надоместоци за затворање дебитни или кредитни картички, доколку рамковниот договор којшто го
Економија

Министерство за финансии: Укината можноста да се рефинансира кредит во иста банка

Орце Костов
Законското решение, кое го подготви Министерството за финансии, а е во насока на поголема заштита на граѓаните кои ги користат услугите на финансиските друштва доби
Економија

Опозицијата блокира, Владата се задолжува: Ковачевски најави нови 400 милиони евра кредити

Орце Костов
Сто милиони евра од Европска банка за развој кои ВМРО-ДПМНЕ ги блокираше во Собранието веќе не и се на располагање на Македонија, рече премиерот Димитар
Економија

Од утре почнува аплицирањето за бескаматен кредит за трговски радиодифузни друштва

А1он
Од утре, 8 јули, од 09:00 часот почнува аплицирањето за бескаматниот кредит од кредитната линија за трговски радиодифузни друштва. Јавниот повик за оваа кредитна линија
Македонија

Тинејџер од кумановско сакал да подигне кредит со личната карта на постариот брат

А1он
Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 16-годишник од кумановско, кој се обидел да подигне брз кредит, приложувајќи ја личната карта на неговиот постар брат. „СВР
Македонија

Во Собранието се одлучува за кредитот од 90 милиони евра за справување со епидемијата

А1он
Спречување, откривање и одговор на заканата од коронавирусот, како и зајакнување на националните системи за подготвеност на јавното здравство во државата има за цел реализацијата