ebor

Економија

ЕБОР со поддршка на сет мерки ќе го поттикне пристапот на С. Македонија кон ЕУ

А1он
Со поддршка на сет мерки за политички ангажман, техничка помош и инвестиции, Европската банка за обнова и развој ќе го поттикне приближувањето на земјава кон
Македонија

Владата одобри потпишување Меморандум за разбирање со ЕБОР за поддршка на членството во ЕУ

А1он
Владините министри на денешната седница ја разгледаа и усвоија Информацијата за потребата од потпишување Меморандум за разбирање помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Европската
Македонија

Во Собранието се одлучува за кредитот од 90 милиони евра за справување со епидемијата

А1он
Спречување, откривање и одговор на заканата од коронавирусот, како и зајакнување на националните системи за подготвеност на јавното здравство во државата има за цел реализацијата
Економија

Заев-ЕБОР: Продолжува соработката со интензивирање на проектите економски развој

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со делегација на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) предводена од регионалната директорка на Западен Балкан, Жужана Харгитаи
Економија

ЕБОР прогнозира пад на македонскиот БДП од 5 проценти годинава, раст од 3 проценти догодина

А1он
Пад од пет проценти на македонската економија годинава и раст од три проценти следната година, предвидува Европската банка за обнова и развој во денеска објавената
Економија

ЕБОР работи со повеќе македонски банки за нови кредити за домашните фирми

А1он
Европската банка за обнова и развој размислува за дополнителна поддршка преку кредити за домашните компании во услови на ковид кризата. На тоа, според претставникот на
Економија

Македонија се задолжи 90 милиони евра во ЕБОР за справување со епидемијата

А1он
„На предлог на Министерството за финансии, Владата го разгледа и прифати Предлог-законот за заем во износ од 90 милиони евра од Меѓународната банка за обнова
Економија

Бесими – Арантисани: Реализацијата на капиталните проекти финансирани од ЕБОР ќе ја придвижи економијата

А1он
Поддршката на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе продолжи и во идниот период со надеж за придонес кон побрзо придвижување на економијата, истакнал
Економија

Домаќинствата од регионот трошат три пати повеќе енергија од европската, енергетска ефикасност постигнале 4000 семејства преку проект на ЕБОР

А1он
Домаќинствата во Западен Балкан трошат приближно три пати повеќе енергија од европските земји што претставува товар за семејниот буџет. Различни иницијативи се обидуваат да создадат