zadolzuvanje

Свет

Во американскиот Конгрес постигнат договор за кревање на лимитот на задолжување

А1он
Во американскиот Конгрес денеска беше постигнат договор за зголемување на лимитот за задолжување, соопшти шефот на демократите Чак Шумер, и додаде дека со него се
Македонија

Во Собранието се одлучува за кредитот од 90 милиони евра за справување со епидемијата

А1он
Спречување, откривање и одговор на заканата од коронавирусот, како и зајакнување на националните системи за подготвеност на јавното здравство во државата има за цел реализацијата
Економија

Македонија се задолжи 90 милиони евра во ЕБОР за справување со епидемијата

А1он
„На предлог на Министерството за финансии, Владата го разгледа и прифати Предлог-законот за заем во износ од 90 милиони евра од Меѓународната банка за обнова
Економија

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од коронавирусот

А1он
На денешната седница, Владата ја донела Уредбата со законска сила за задолжување на државата кај Европската Унија преку инструментот макро–финансиска поддршка за справување со последиците
Економија

(ВИДЕО) Арсовски: Тевдовски и Заев на месец и половина пред избори ќе ја задолжат Македонија за нови 130 милиони евра

А1он
Тевдовски и Заев денес на месец и половина пред избори ќе ја задолжат Република Македонија за нови 130 милиони евра, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го зголеми јавниот долг над 5 милијарди евра, со што за првпат е надмината границата од 50%

А1он
Неспособната власт повторно ја гледаме на дело, нивото на реализација на капитални инвестиции за месец јануари е нешто над 1%. Од годишно планираните 420 милиони
Економија

И во 2019 секој месец по двапати државата ќе се задолжува кај домашните банки

А1он
На 15 јануари државата првпат ќе се задолжи на домашниот пазар во новата 2019 година. Во јануари следната година државата треба да се позајми за
Економија

(ВИДЕО) Арсовски: Секое едно семејство во државата е задолжено со 720 евра за само 9 месеци

А1он
Власта ја задолжи државата за скоро 400 милиони евра за 9 месеци. Откако СДСМ ја презема власта, долгот не престанува да се зголемува, рече Димче
Македонија

Министерството за финансии ги задолжи граѓаните со нови 25,3 милиони евра

А1он
Министерството за финансии не запира со нови задолжувања на товар на граѓаните. И покрај тоа што минатиот месец незаконски ги задолжија граѓаните со еврообврзница од
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лаже, нето задолжувањето од почетокот на годината се приближува на нула

А1он
Фабриката за афери, лаги и манипулации на СДСМ продолжува да ја вергла истата плоча со невистини. Соочени со својот катастрофален рејтин очајно се обидуваат да