Тинејџер од кумановско сакал да подигне кредит со личната карта на постариот брат

Од:

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 16-годишник од кумановско, кој се обидел да подигне брз кредит, приложувајќи ја личната карта на неговиот постар брат.

„СВР Куманово поднесе кривична пријава против 16 – годишник од кумановско село, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. На 03.03.2021 пријавениот во финансиско друштво ја дал личната карта на неговиот постар брат, со намера да подигне кредит, спротивно на услови утврдени со закон, без негова согласност и се обидел да ги злоупотреби и искористи неговите лични податоци,“ се вели во полициското соопштение.

Би можело да ве интересира

35-годишен скопјанец починат донесен во „8 Септември“

Четворица повредени во сообраќајка кај Глумово, возачот кој ги удрил побегнал

Летувај – за џепарлак не се оптеретувај

Горан Наумовски

МВР демантира дека во возило на МНР управувано од возач вработен во Министерството била пронајдена дрога

А1он

Извлечено тело на старец од Тополка, бил пријавен за исчезнат

Моторџии возеле без кацига и без дозвола, за еден ден казнети 185 возачи на мотори

А1он