Со туѓа лична карта подигнал брз кредит

Од:

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.А.(25) од село Јеловјане, тетовско, вработен во правно лице – финансиско друштво поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“ и против Ф.Д.(31) и Е.Б.(33) од село Мала Речица, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“.

Првопријавениот, со лична карта на лице од село Раотинце, без негово знаење подигнал готовински кредит во финансиското друштво во Тетово, додека останатите пријавени како вработени во финансиското друштво му овозможиле да ги злоупотреби податоците и да го подигне кредитот со туѓа лична карта.

Би можело да ве интересира

Измама од две евра се шири по социјалните мрежи

Летувај – за џепарлак не се оптеретувај

Горан Наумовски

Маж од Тетово измамил жена за 732 евра

Во Кочани измамена 75-годишна жена за сума од околу 4.000 евра

ОЈО: Лажна началничка измамила невработени ветувајќи им дека ќе им додели социјални станови

Припадничка на МВР земала 12.500 евра за наводно посредување за социјални станови

Горан Наумовски