Спасовски: Не фалат обрасци за лични карти, треба да се изгласа Законот

Од:

Не фалат обрасци за лични карти, системот е добар, само треба да се изгласа Законот за лични карти, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот ФБ профил.

– Не обвинувам, само ги повикувам тие што се платени од граѓаните да ја вршат работата, да го изгласаат Законот за лични карти, бидејќи овој проблем покренува многу проблеми во секојдневното функционирање и мора да бараме излезно решение за да граѓаните ги остварат своите права, објави Спасовски на фејбук.

Апелира секој еден одговорно да пристапи, член на Парламент, Влада или локална самоуправа, да им служи на граѓаните за да може, како што напиша, да работиме.

Би можело да ве интересира

Владата ги усвои предлог-законите за патни исправи, за лични карти и матичен број

Ана Ололовска

Досега издадени над 13.000 нови лични карти

Ана Ололовска

Со подзаконски пропис овозможено продолжување на печатењето и издавањето лични карти

Ана Ололовска

Влада: Од утре продолжува печатењето и издавањето лични карти

А1он

Преку 40.000 граѓани без лични карти поради блокадата на законот, спас се бара со враќањето на пратениците на работа

Кристијан Ландов

Се бараат решенија за граѓаните со истечена лична карта

Ана Ололовска