Tel Aviv

Свет

Во Израел се одржаа демонстрации за ослободување на заложниците, уапсени 33 лица во Тел Авив

А1он
Низ Израел се одржаа демонстрации со барање израелската влада да ги ослободи сите заложници кои ги држеше палестинската милитантна група Хамас, а израелските медиуми објавија
Свет

(ВИДЕО) Протести во Тел Авив, се бара ослободување на заложниците: Владата нема поим што прави

А1он
Илјадници Израелци излегоа синоќа на улиците барајќи владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху да направи повеќе за да обезбеди ослободување на заложниците кои ги држеше исламистичката
Свет

Дваесетина уапсени на антивладините протести во Тел Авив

А1он
На антивладините протести во Тел Авив е уапсено 21 лице поради „незаконско собирање“ и нарушување на јавниот ред и мир, соопшти израелската полиција. – За
Свет

ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

А1он
На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него. Израелската
Свет

ВИДЕО: Хамас истрела ракети длабоко во Израел, сирени во Тел Авив

А1он
Сирени за тревога се огласија во Тел Авив и околните области откако Хамас истрела ракети длабоко во Израел. Палестинската милитантна група тоа го опиша како
Македонија

Израел го напуштија 20 наши граѓани, бројката на оние кои сакаат да заминат надмина сто

Орце Костов
„Безбедносната состојба во Израел, сѐ уште останува сложена. Состојбата во и околу Тел Авив, како и поголемите градови во Израел и делот на Западниот брег
Македонија

По три дена војна уште нема прецизна бројка за Македонците во Израел

Орце Костов
Туристите од Велес кои беа прифатени во специјалниот авион на албанската влада за евакуација од Тел Авив до Тирана, со организиран превоз од македонската амбасада
Свет

ВИДЕО: Хамас во текот на ноќта го ракетирше аеродромот во Тел Авив

А1он
Силни експлозии се слушнаа во централниот дел на Израел и предградијата на Тел Авив доцна во неделата, објави Си-Ен-Ен. Хамас објави дека го нападнал меѓународниот