ministerstvo za nadvoresni raboti

Македонија

Бугарија не направи доволно за да ги спречи радикалните структури да дојдат на Деве Баир реагира МНР

А1он
Чествувањето на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев во Северна Македонија помина во најдобар ред и без нарушување на јавниот ред и мир, со
Македонија

МНР: Декларацијата на бугарското Собрание не соодветствува на договорената политика за унапредување на меѓусебните односи

А1он
Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни анти-бугарски активности во Република Северна
Македонија

Македонка е полесно повредена во турканиците кои настанале по експлозијата во Истанбул

А1он
По вчерашната експлозија во Истанбул, Министерството за надворешни работи, преку Генералниот Конзулат во Истанбул и Амбасадата во Анкара е во постојана комуникација и со надлежните
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Бесмира Ејупи може не стана генерален конзул во Њујорк, ама затоа доби вработување во МНР

А1он
Скандалот со ТВ презентерката Бесмира Ејупи добива ново продолжение. Јавноста овој тв лик го памети по скандалозниот обид да биде именувана како генерален конзул во
Македонија

Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно – реакција на македонските власти на изјавата на Захарова

А1он
Република Северна Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно водејќи се од принципите на почитување на меѓународното право, Повелбата на ООН, принципите и
Македонија

МНР бара официјална Софија да го осуди експлицитниот говор на омрза и територијалните претензии искажани во бугарското собрание

А1он
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро ги осудува вчерашните написи “Македонија е Бугарија”, кои можеа да се видат во рацете на дел
Македонија

МНР апелира македонските дражвјани да ја напуштат Русија со комерцијалните летови

А1он
Со оглед на одлуката на ЕУ и други европски земји, вклучувајќи ја и Република Северна Македонија, за затварање на Европскиот воздушен простор за Руските авиопревозници,
Македонија

Се огласи МНР: Во Њујорк имаме конзул, не се планира негова замена

А1он
Без да негираат дека презентерката Бесмира Ујупи била предложена и избрана на затворена седница од Влада за конзул во Њујорк, по ден и половина, Министерството
Македонија

МНР: Општините и советниците доследно да го применуваат уставното име на државата

А1он
Во врска со последните случувања на конститутивните седници на советите на општина Штип и општина Аеродром, Министерството за надворешни работи изразува загриженост од, како што