bliski istok

Свет

(ВИДЕО) Тројца Американци се мртви, 30 повредени во напад на база во Јордан: Ќе одговориме порача Бајден

А1он
Тројца американски војници загинаа, а повеќе од 30 се ранети во напад со беспилотно летало на помала американска база во Јордан, позната како Кула 22,
Свет

Бајден денеска ќе ја претстави својата стратегија за Блискиот Исток

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе ја претстави својата стратегија за Блискиот Исток. Како што пренесуваат странските агенции, тој ќе го стори тоа кога ќе
Економија

Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

А1он
Цените на нафтата на светските берзи денеска пораснаа поради загриженоста за снабдувањето во услови на зголемени тензии во Источна Европа и Блискиот Исток. Меѓународните референтни
Свет

Извештај на Њујорк тајмс за илјадниците жртви на Блиски Исток од американските дронови

А1он
Доверливи документи на Пентагон покажуваат дека голем број американски воздушни напади на Блиски Исток биле преземени врз недоволни разузнавачки податоци, што резултирало со илјада невини
Свет

Израел е за нормализирање на односите со Блискиот исток, вели новиот шеф на дипломатијата Лапид

А1он
Израелскиот министер за надворешни работи денеска нагласи дека неговата посета на Обединетите Арапски Емирати е почеток на патот кон траен мир со другите земји од
Свет

Насилствата на тест го ставаат повлекувањето на Бајден од жариштата на Блискиот исток

А1он
Асошиетед Прес Растечкото насилство и сцените на страдање на цивилното население на тест ја става решеноста на претседателот Џо Бајден да го одалечи фокусот на
Свет

Советот за безбедност на ОН повторно не усвои заедничка изјава за Блискиот Исток

А1он
Советот за безбедност на ОН одржа четврти итен состанок за израелско-палестинскиот конфликт во рок од осум дена од кој не е издадена заедничка изјава, затоа
Свет

Гутереш предупредува на ризик од „неконтролирана безбедносна и хуманитарна криза“ на Блискиот исток

А1он
Судирите на Блискиот исток мора да престанат веднаш затоа што постои ризик од „неконтролирана безбедносна и хуманитарна криза“ во регионот, предупреди генералниот секретар на ОН,
Свет

Амнести Интернешнл: Кина и Блискиот исток со најмногу смртни казни

А1он
Организацијата Амнести Интернешнл, во својот годишен извештај за смртните казни, констатира дека предизвиците што ги носи пандемијата на коронавирусот придонеле за пад на бројот на