piloti

Свет

Спорна дозволата на една третина од пилотите во пакистанска авиокомпанија

А1он
Пакистан интернешенл ерлајнс (ПИА) ќе приземји третина од своите вкупно 434 пилоти под сомнение дека поседуваат сомнителни дозволи за летање,  соопшти денеска портпаролот на компанијата.
Македонија

По повеќе од десет години М-НАВ ќе школува нова класа контролори на летање

А1он
По повеќе од десет години М-НАВ ќе школува нова класа контролори на летање. Македонската навигација потпиша договор со Глобал АТС Данска, компанија што ќе ги
Свет

Се урна словачки воен авион, двајцата пилоти се катапултираа

Во централна Словачка денеска се урна воен тренажен авион, а двајцата пилоти безбедно се катапултираа. Портпаролката на словачкото Министерство за одбрана Данка Цапакова изјави дека
Македонија

Рокот за запишување идни пилоти продолжен до 20 октомври

А1он
Рокот за запишување на идните пилоти е продолжен до 20 октомври 2017 година, информира Министерството за одбрана. Министерството и Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“- Скопје