odbrana

Македонија

Министерството за одбрана ниту демантира ниту потврдува дека авионите „Сухои“ ќе и ги донира на Украина

Орце Костов
Министерството за одбрана ниту демантира, ниту потврдува дека четирите воени авиони „СУ-25“ кои Македонија ги купи од Украина за време на воениот конфликт во 2001
Македонија

Ако жените не се вклучени во одлучувањето, нема одржлив мир и безбедност, вели Шекеринска

А1он
Прашањето на вклученоста на жените во процесите на одлучување, во мирот и безбедноста, не е само проблем на жените во Западен Балкан, но регионот има
Регион

Вулин: Србија има 14 авиони Миг 29, ќе набави и 16 хеликоптери

А1он
Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави дека по ремонтот и модернизацијата на четирите белоруски авиони Миг-29, за кои вчера беше извршено примопредавање, воздухопловните сили
Македонија

Македонски кадети наградени од австриската Воена академија

А1он
Кадетите од Воената академија Сара Тасевска и Стефан Стојаноски со натпросечен успех завршија настава од еден семестар на австриската (Theresan) Воена академија, а Тасевска е
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска: Во 2018 ја прекинавме изолацијата и ја отворивме вратата кон НАТО

А1он
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска преку новогодишно видео обраќање порача дека оваа година ја одбележува поканата за членство во НАТО и прекинот на изолацијата. „Поканата
Македонија

ВИДЕО: Шекеринска на новогодишна средба со семејствата на мировниците на АРМ во Авганистан, Либан и БиХ

А1он
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски денеска имаа предновогодишна средба со семејствата на припадниците на АРМ кои
Свет

Извештај: Националните буџети за одбрана бележат најголем раст во последните 10 години

А1он
Буџетите за одбрана на земјите во светот забележуваат најголем пораст во последните 10 години, а главна заслуга за ваквиот развој имаат земјите од НАТО, покажува
Македонија

Шекеринска-Парли: Франција силно ја поддржува Македонија за членство во НАТО

А1он
Франција ја поддржува Македонија на патот кон полноправно членство во НАТО. Договорот со Грција е голем пресврт во односите во регионот, а двете држави да
Македонија

Шекеринска: Фокусирани сме на граѓаните да им обезбедиме подобар живот

А1он
Премиерот беше многу јасен, можни се рокади во министерските места, меѓутоа фокусот е на политиката која на граѓните ќе им обезбеди подобар живот, порача министерката
Македонија

Министерот за косовските безбедносни сили, Бериша во работна посета на Македонија

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, заедно со делегација од Министерството и Армијата на Република Македонија денеска имаше работен состанок со делегација од Министерството за косовските