mo

Македонија

Нови 70 професионални војници во Армијата, следи конкурс за уште 200

А1он
Армијата се развива, јакне, и она што е најважно како што гледаме денеска нашата Армија се подмладува. Вие денеска станувате дел од најценетата, најпочитуваната институција
Македонија

Шекеринска: Со новата систематизација на армијата ќе добиеме формација која одговара на реалните потреби

А1он
Новата систематизација во армијата што ќе се прави ќе биде во таква формација за да одговара на реалните потреби, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска
Македонија

Шекеринска: Со зачленувањето во НАТО успеавме да ја реализираме 30-годишната цел

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска при искачување на еден од врвовите на Бистра денеска нагласи дека мотото на планинарската тура „Ние сме НАТО“ е доказ
Македонија

МО организира планинска тура на Бистра во чест на Денот на независноста

А1он
Министерството за одбрана соопшти дека по повод 8 Септември, Ден на независноста на Репубика Северна Македонија, денеска организира планинарење во Националниот парк Маврово. На планинарењето
Македонија

МО: ВМРО-ДПМНЕ се држи рецептот за нив месо од бизон, а Армијата да остане без храна

А1он
Откако 11 години ја маргинализираа Армијата, ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа дека сегашната Влада обезбеди и повисоки плати и подобри услови (па
Македонија

Од денеска во кумановската касарна се вее знамето на Командата на Бригата на Југоистона Европа (SEEBRIG)

А1он
Куманово станува седиште на Командата на Бригата на Југоисточна Европа (SEEBRIG), рече министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во кумановската касарна „Боро Менков“, каде имаше
Македонија

Шекеринска се сретна со командантот на вооружените сили на Холандија Роб Бауер

А1он
Унапредување на билатералната одбранбена соработка, новите предизвици во одбраната, учеството во меѓународните мисии и можностите кои ги пружа армискиот полигон Криволак за изведување на заедничка
Македонија

Командантот на вооружените сили на Холандија, адмирал Бауер на средби со Шекеринска и Ѓурчиновски

А1он
Командантот на вооружените сили на Кралството Холандија, адмирал Роб Бауер денеска ќе оствари средби со министерката за одбрана Радмила Шекеринска и неговиот колега генерал-потполковник Васко
Македонија

Шекеринска со благодарници до Јелко Кацин и советничкиот тим од НАТО Канцеларијата за врски

А1он
По повод Денот на Армијата и членството на Република Северна Македонија во НАТО, министерката за одбрана Радмила Шекеринска додели плакети и писма со благодарност до
Македонија

Командантот на вооружените сили на Холандија, адмирал Бауер во тридневна посета на Македонија

А1он
Командантот на вооружените сили на Кралството Холандија, адмиралот Роберт Бауер денеска ја започнува тридневната службена посета на Северна Македонија. Во рамки на посетата, соопштија од