mo

Македонија

Потпишан протоколот за нова норвешка донација за Северна Македонија

А1он
Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и аташето за одбрана на Норвешка Егил Далтвеит потпишаа Протоколот за донација од Норвешка
Македонија

Шекеринска: Во вонредна состојба без Собрание многу прашања остануваат отворени

А1он
Во вонредна состојба без Собрание многу прашања остануваат отворени. Како Влада покажавме дека не сакаме да бидеме Влада без демократска контрола, напротив дека посакуваме час
Македонија

Шеќеринска на увид во активностите за реконструкција на објектот наменет за Командата на Бригада на ЈИЕ

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска изврши увид во активностите што се изведуваат на објектот во кумановската касарната „Боро Менков” во Куманово наменет за Командата
Македонија

Реконструкција на патот од Криволак до излезот на регионалниот пат Неготино – Штип

А1он
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во придружба на неготинскиот градоначалник Тони Делков денеска изврши увид на реконструкцијата патот од центарот на село Криволак до излезот
Македонија

Избори час поскоро, ако состојбата со епидемијата го дозволува тоа, порача Шекеринска

А1он
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска порача дека избори ќе се организираат час поскоро, доколку состојбата со епидемијата на коронавирусот го дозволува тоа.
Македонија

Шекеринска: Очекуваме годинава целосно да започнат преговорите со ЕУ, во моментов приоритет е справувањето со епидемијата

А1он
Очекуваме уште во текот на оваа година целосно да започнат преговорите за членство на земјава во ЕУ, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска одговорајќи на
Македонија

Шекеринска: Многу често политиката се крие зад навивачките групи и ги злоупотребува

А1он
Владина делегација предводена од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје
Македонија

Шекеринска најави зголемен број припадници на Армијата во дел од градовите во земјата

А1он
Министерката за одбрана и заменичка претседателка на Владата Радмила Шекеринска денеска на прес-конференција најави дека во следниот период припадниците на Армијата ќе бидат во зголемен
Македонија

Шекеринска на состанок на НАТО министрите за одбрана посветен на кризата со КОВИД 19

А1он
Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе учествува на видеоконференциската средба на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО. Ова е прв