nimic

Македонија

Нимиц: Овој договор меѓу двете соседни земји означува почеток на нова ера за консолидација на мирот и безбедноста на Балканот

А1он
Претставникот на ОН, кој посредуваше во спорот за името, Метју Нимиц ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. -Би сакал да го
Македонија

Нимиц: Историскиот договор отвора врата за нови односи меѓу двата соседа

А1он
Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за спорот за имнето меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, објави соопштение по вчерашното усвојување уставни измени од
Регион

Катругалос во САД на средби со Нимиц и со Попмео

А1он
Aлтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во Њујорк ќе има средба со специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц. Средбата ќе се одржи
Македонија

Нимиц: Ги охрабрувам политичките лидери да работат заедно, да го финализираат договорот

А1он
Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон целосна имплементација на преспанскиот договор.
Македонија

Нимиц: Раководството и политичарите во Скопје се пред крупни одлуки

А1он
Раководството и политичарите во Македонија ќе мора да донесат крупни одлуки за иднината на својата земја, изјави посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за името
Македонија

Нимиц: Привилегија и одговорност е да се гласа во демократија

А1он
Вие сте вистинска демократија и е привилегија, но и ваша одговорност да гласате. Ова е многу важен референдум и јас имам голема верба во вашите