Нимиц: Средбата беше сериозна, на моменти и тензична

Од:

Личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц по денешните најнови разговори во Сунио, со шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, рече дека имале сериозни, тензични и напорни разговори за проблемот со името.

dobivaj vesti na viber

„Средбата можам да ја окарактеризирам како многу сериозна, работевме напорно, многу пати тензична. Направивме и ордедена позитивна работа. Двајцата министри ќе ги брифираат премиерите во подготовките за нивната средба во Софија следната недела на 17 мај. Тоа е пораката што ја имам“ рече Нимиц.

Разговорите, според информациите, траеле речиси шест часа.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме позицијата за евроинтеграцијата

Ана Ололовска

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Маја Илиевска-Пачемска

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска

Нимиц: Преспанскиот договор е решение за спорот, но и основа за нов почеток

А1он

ВИДЕО: Димитров сугерира разрешување на Мизрахи, Министерството не е нејзин приватен стан

Ана Ололовска

На бугарскиот граничен премин „Ѓуешево“ се уште се користи „ПЈРМ“

Драган Поповски