Македонија

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

А1он
Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е посветен на
Регион

Пленковиќ: Проширувањето на ЕУ повторно е ставено на дневен ред

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред неформалната вечера за лидерите на Западен Балкан, истакна дека прашањето за проширување и поддршка на Европска Унија за земјите од
Свет

Во Данска запленети сто килограми кокаин и уапсени 27 лица

А1он
Данската полиција денеска уапси 27 лица осомничени за илегална трговија со дрога откако на товарен брод, регистриран на Бахамите, откри и кофискува 100 килограми кокаин.
Спорт

Монфис ја одбрани титулата во Ротердам

А1он
Гаел Монфис ја одбрани титулата на “АТП” турнирот во Ротердам. До јубилејниот десетти пехар во кариерата, Французинот стигна по триумфот во финалето над Канаѓанецот Феликс
Македонија

Димитров оптимист дека Северна Македонија ќе отпочне преговори со ЕУ

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров пред вечерата во Брисел помеѓу лидерите на Европска Унија и од Западен Балкан алудираше на слетувањето во главниот град
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Српската заедница рамноправно учествува во градењето на нашата земја

А1он
Премиерот Оливер Спасовски заедно со владина делегација, вечерва присуствуваше и се обрати на свеченоста по повод празникот Сретение Господово и Денот на државноста на Република
Регион

Мишел: Ќе разговараме за продлабочување на партнерството помеѓу ЕУ и Западен Балкан

А1он
Претседателот на Европски совет Шарл Мишел пред средбата со лидерите на Европска Унија и на Западен Балкан во Брисел изјави дека состанокот е посветен на
Македонија

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

А1он
Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел вечерва изрази задоволство поради донесувањето на Законот за јавно обвинителство во Северна Македонија.