Македонија

Дирк Јан Коп: Проценувањето за Северна Македонија и Албанија треба да биде индивидуално

А1он
“Може да биде проблем доколку и натаму дел од членките на Европската Унија инсистираат Северна Македонија и Албанија да одат во пакет. Сметаме дека проценувањето
Македонија

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва го потпишал решението за распишување на изборите, кои беа договорени да се одржат на 12 април годинава. Во пресрет
Македонија

Фон Дер Лајен: Се надеваме дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори пред Самитот на ЕУ во Загреб

А1он
Пред неформалната вечер со лидерите од Западен Балкан, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајан истакна дека Западен Балкан е поблиску до Европска Унија.
Македонија

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

А1он
Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти
Македонија

Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот, велат од кабинетот на Џафери

А1он
Од кабинетот на претседателот на Собранието велат дека “Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот и оти при образложувањето како
Македонија

Митрески: Законот за Советот на јавни обвинители не спаѓа во листа на закони кои се носат со двојно мнозинство

А1он
Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно мнозинство, во насока на тоа
Македонија

Лилјана Поповска се збогуваше со Собранието

А1он
“Денеска е мој последен ден во македонското Собрание и мое последно обраќање како пратеничка. Како што поодамна најавив, нема веќе да се кандидирам. По 18
Свет

ВИДЕО: Бурата Денис ја погоди Британија, јужен Велс поплавен

А1он
Велика Британија денеска ја погоди бурата “Денис”, проследена со силни удари на ветер и обилни дождови, поради што беа издадени над 300 предупредувања за поплави
Македонија

Митрески: Пратениците на СДСМ донесоа храбри, историски одлуки во интерес на државата

А1он
“На 12 април оваа година не очекуваат предвремени парламентарни избори. Граѓаните повторно ќе имаат можност да одлучат кому ќе му ја дадат довербата за наредниот