Митрески: Законот за Советот на јавни обвинители не спаѓа во листа на закони кои се носат со двојно мнозинство

Од:

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно мнозинство, во насока на тоа дека Законот за Советот на јавни обвинители не спаѓа во таа група, што е спротивно на твдењето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„На колегата кој е еден од поголемите познавачи на законите и процедурата не му забележувам.

Знам која му е целта…За граѓаните да немаат дилема во прилог ја ставам листата на закони кои се носат со двојно мнозинтво според Законот за комитетот за односи меѓу заедниците, а таму не е Законот за совет на јавни обвинители.

Во Собранието исто така има еден уште поголем познавач на процедурите и законите кој најдолго време бил претседател на институцијата.

Затоа, во прилог еден стенограм кога водел седница кога се менувал законот за совет на јавни обвинители каде се гледа дека нема двојно гласање.

За амандманот 30 став 3 и 8 од Уставот во некоја следна прилика… Според тоа, Ви посакувам добра ноќ“, напиша Митрески.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Се бориме за секое работно место, првична помош од 200 милиони евра за работниците, граѓаните, стопанството

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска – Ванчева: Мицкоски и во време на криза тера политикантство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ситуацијата излегува од контрола, СДСМ да ја прифати подадената рака

Ана Ололовска

СДСМ: Владата спроведува мерки од 200 милиони евра за зачувување на секое работно место, ВМРО ДПМНЕ сака да земе пари од граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е поголем лажго и од Груевски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Битиќи: Владините мерки обезбедуваат поддршка од 200 милиони евра

Ана Ололовска