Митрески: Пратениците на СДСМ донесоа храбри, историски одлуки во интерес на државата

Од:

“На 12 април оваа година не очекуваат предвремени парламентарни избори. Граѓаните повторно ќе имаат можност да одлучат кому ќе му ја дадат довербата за наредниот мандат.

Граѓаните ќе се соочат со избор меѓу две дијаметрално спротивни политики. Едната е политиката што ја реализира СДСМ, а тоа е политиката на просперитет, политиката во која главната грижа е граѓанинот, неговата благосостојба, како и напредокот на државата” истакна координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески.

СДСМ во изминатиов период откако ја предводи Владата покажа дека интересите и потребите на граѓаните се единствена цел за која се залагаме и за која работиме.

Политиките што ги реализираа СДСМ и коалицијата позитивно влијаеа и го допреа буквално секој граѓанин на нашата држава.

“Ја вративме евтината тарифа на струјата, ја укинавме радиодифузната такса, гонамаливме ДДВ-то за парното, ги намаливме казните, гинамаливме трошоците за Катастар, нотари изрвшители и адвокати.

Минималната плата ја зголемивме два пати, прво на 12 илјади денари, а потоа на 14.500 денари. Тоа значи дека кај секој работник годишно ќе завршат дополнителни 66.000 денари.

Просечната плата СДСМ за две години ја покачи за над 2.200 денари.

За две и пол години платите во основното и во средното образование ги покачивме за 2.100 денари”, рече Митрески.

“За жал ВМРО-ДПМНЕ и Влатко Ѓорчев го блокираа порастот на платите и во високото образование. Но, тоа е реалноста, тоа е ВМРО-ДПМНЕ.

Просечната плата во здравството ја зголемивме за 4.700 денари, во одбраната меѓу 3.000 и 4.000 денари.

Огромен пораст на платите има кај социјалните работници, во просек од 6.700 денари во однос на 2015 година, додека воспитувачките во градинките сега земаат плата за повисока за близу 5.000 денари”, додаде Митрески.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Калеска – Ванчева: Мицкоски и во време на криза тера политикантство

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ситуацијата излегува од контрола, СДСМ да ја прифати подадената рака

Ана Ололовска

СДСМ: Владата спроведува мерки од 200 милиони евра за зачувување на секое работно место, ВМРО ДПМНЕ сака да земе пари од граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски е поголем лажго и од Груевски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Битиќи: Владините мерки обезбедуваат поддршка од 200 милиони евра

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски лажеше дека обезбедил помош од Словенија, лажеше дека немало доволно тестови за коронавирус

Ана Ололовска