Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот, велат од кабинетот на Џафери

Од:

Од кабинетот на претседателот на Собранието велат дека “Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот и оти при образложувањето како се носи овој Закон претседателот на Собранието Талат Џафери направил грешка”.

Од кабинетот на Џафери се повикуваат на “член 11, став 3 од Законот за Комитетот за односи меѓу заедниците, каде се наведени законите што се гласаат со Бадентер, а меѓу нив го нема Законот за Советот на јавни обвинители”.

“Законот се носи со обично мнозинство, бидејќи за овој закон според Уставот и Деловникот на Собранието не е предвидено посебно гласање, односно гласање по Бадентер”, велат во изјава за МИА од кабинетот на претседателот на Собранието.

Се очекува Џафери утре, по распиштување на изборите најавени на 12 април, на прес – конференција да објасни дека погрешно најавил оти Законот за Советот на јавни обвинители се гласа со Бадентер.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Собранието испрати сочувство до семејството на Љубисав Иванов

Катерина Павлова-Николовска

Џафери предложи дополнувања на Деловникот за Собранието да може да одржува онлајн седници

Катерина Павлова-Николовска

Силјановска бара двајца, наместо пет потпретседатели, а Џафери да биде неутрален како папа

(ВИДЕО) Џафери побара пратениците да останат во салата и да не се групираат, тие не го послушаа

Кристијан Ландов

Џафери презентираше што сработел како претседател на Собранието

Ландов

Жерновски-Буриќ: Советот на Европа го поздравува донесувњето на Законот за ЈО

Ана Ололовска