Дирк Јан Коп: Проценувањето за Северна Македонија и Албанија треба да биде индивидуално

Од:

“Може да биде проблем доколку и натаму дел од членките на Европската Унија инсистираат Северна Македонија и Албанија да одат во пакет.

Сметаме дека проценувањето треба да биде индивидуално и таа проценка ќе доведе во позиција во овој момент да видиме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, а не гледаме простор за Албанија.

Ова е пристап базиран врз заслуги”, вели холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп.

Според него, тоа што другите во Унијата имаат поинаков пристап и сакаат ова прашање да го третираат во пакет, повторно може да е проблем.

“Ние земјите ги проценуваме индивидуално и таа проценка не доведе во позиција во овој момент да видиме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, а не гледаме простор за Албанија.

Ова е пристап базиран врз заслуги. Тоа што другите во Унијата имаат поинакво пристап и сакаат ова прашање да го третираат во пакет, повторно може да е проблем, но се соочуваме со фактот дека ќе добиеме нов извештај од Комисијата, до крајот на месецов веројатно, нови извештаи за двете земји”, вели холандскиот амбасадор.

Дополнува дека би бил многу изненаден доколку нивната проценка за Северна Македонија би се сменила.

“Сè уште мислам дека откако ќе го добиеме извештајот од Комисијата дека има простор земјава да ги започне преговорите”, вели холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп.

Би можело да ве интересира

ЕУ се придружува кон повикот на ОН за глобален прекин на огнот за време на пандемијата

А1он

ЕУ привремено ги укинува даноците на увоз на медицинска опрема

А1он

ЕУ помош од четири милиони евра за итни медицински потреби

Ана Ололовска

ЕУ официјално го назначи Лајчак за специјален претставник за Западен Балкан

Ана Ололовска

Вархеји: ЕУ подготвува економски план за развој на Западен Балкан

Ана Ололовска

Сасоли: ЕУ бара начини како да ги вклучи земјите од Западен Балкан во своите механизми за борба против КОВИД-19

Ана Ололовска