Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме позицијата за евроинтеграцијата

Од:

Враќањето на една националистичка реторика од нашите соседи, во суштина ќе нѐ одведе до редефинирање на нашата национална позиција за поддршка на процесот на проширување на ЕУ, рече алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милитиадис Варвициотис , јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

За време на заедничката седница на комисиите за европски и надворешни прашања во грчкиот Парламент, на која министерот за надворешни работи на Словенија Анже Логар говореше за приоритетите на словенечкото претседателство со ЕУ, Варвициотис, во неговото обраќање, изрази загриженост за случувањата кај нас и истакна дека правилното спроведување на Договорот од Преспа е еден од предусловите во преговарачката рамка.

-Морам да го признам следното: многу нѐ загрижуваат случувањата во Северна Македонија. Враќањето на една националистичка реторика од нашите соседи, во суштина ќе нѐ одведе до редефинирање на нашата национална позиција за поддршка на процесот на проширување. Бидејќи еден од цврстите предуслови што се поставени во преговарачката рамка е доследно и правилно спроведување на сите одредби од Договорот од Преспа. И неопходно е, оваа порака, денеска, од сите нас да биде испратена до нашите соседи кои се наоѓаат во политичка бура, рече Варвициотис .

Паралелно, уште еднаш ја повтори грчката поддршка за напорите на словенечкото претседателство за проширувањето на Унијата со Западен Балкан.

Шефот на словенечката дипломатија, Анже Логар во однос на првата меѓувладина седница на ЕУ со Северна Македонија и Албанија рече дека „ситуацијата е тешка“, објаснувајќи дека 27 земји се согласија, а една земја членка која има одредени резерви нема функционална Влада, поради владината криза, „па така, Претседателството нема соговорник од таа страна за да преговара за прашањето“.

-Ако не можеш да разговараш, не можеш да најдеш решение. Имаме некои позитивни знаци од Бугарија за во следните месеци. Но, претпоставувам дека ќе биде невозможно за време на словенечкото претседателство да има напредок во прашањето, а тоа не е поради недостиг на наши иницијативи или недостиг на наши амбиции, туку поради ceteris paribus, рече Логар.

На денешната седница, партиските ставови ги претставија известувачите од шесте партии што се дел од Парламентот, а известувачот од СИРИЗА, пратеникот Јанис Бурнус рече дека словенечкото претседателство правилно бараше временско обврзување за интеграција на регионот во ЕУ, истакна дека „оставката на Заев е резултат на поткопувањето на европската перспектива на Западен Балкан од одредени земји членки“ и побара што е можно поскоро да се одржи првата меѓувладина седница на ЕУ со Албанија и Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Ана Ололовска

Макрон не се откажува – Во следните часови ќе барам договор со „Северномакедонците“

Анита Петровска Рајковиќ

Вучиќ: Еди и Димитар се пофрустирани од мене, им благодарам што беа фер кон Србија

Орце Костов

Еди Рама: Ниту војната не успеа да ги обедини Европејците

Орце Костов

Самитот ЕУ-Западен Балкан заврши без какви било резултати

А1он