nimic

Македонија

(ВИДЕО) Нимиц: Двете страни се посветени на изнаоѓање решение, процесот продолжува

А1он
Медијаторот Метју Нимиц по попладневната заедничка средба со шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена истакна дека
Македонија

Нимиц: Оптимист сум, но престојат уште тешки прашања за решавање

А1он
„Целодневниот состанок беше продуктивен, што ме прави оптимист за иднината. Паралелно со нашиот состанок, дипломати и експерти од двете земји работеа на дел од контроверзните
Македонија

Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

А1он
Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и
Македонија

Груби: Конечното решение за спорот со името да биде достоинствено и взаемно прифатливо

А1он
Пратеникот на ДУИ, Артан Груби и посредникот на Обединетите Нации за спорот со името Метјуц Нимиц на работен ручек во Њујрок разговарале општо за спорот
Македонија

„То Вима“: Предлогот на Нимиц е промената на името да биде ефективна по членството на Македонија во ЕУ

А1он
Грчкиот весник „То Вима“ го објави планот на медијаторот Метју Нимиц, како и сет идеи за решавање на спорот за името. Весникот посочува дека во