Димитров и Коѕијас на состанок со Нимиц во Виена

Од:

Министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе ги продолжат преговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, под посредништво на медијаторот Метју Нимиц.

dobivaj vesti na viber

Вчера, истовремено двете Министерствата за надворешни работи соопштија дека Димитров и Коѕијас ќе се состанат во Виена, а дека денеска ќе имаат заеднички состанок со Нимиц на кој е предвидено да се интензивираат преговорите и ќе го разгледаат предлогот на медијаторот.

Новата рунда преговори уште минатата недела ја најави премиерот Зоран Заев.

Би можело да ве интересира

Состанок во форматот Б6 со специјалните претставници за Западен Балкан

Ана Ололовска

МНР: Го одбивме барањето на руската амбасада за користење на воздушниот простор за лет до Белград

Катерина Павлова-Николовска

Средба Османи – Генчовска: Остра осуда за инцидентот во Битола

Ана Ололовска

Бугарската министерка за надворешни во посета на Македонија

Ана Ололовска

Османи-Сузуки: Билатералните односи меѓу С. Македонија и Јапонија исклучително блиски

Ана Ололовска

Османи на средба со престолонаследникот Акишино и принцезата Акишино

Ана Ололовска