Груби: Конечното решение за спорот со името да биде достоинствено и взаемно прифатливо

Од:

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби и посредникот на Обединетите Нации за спорот со името Метјуц Нимиц на работен ручек во Њујрок разговарале општо за спорот и посредништвото на медијаторот и споделиле размислувања за актуелните случување, соопшти собраниската Комисија за европски прашања, чиј претседател е Груби.

dobivaj vesti na viber

– Ставовите на двајцата премиери вродуваат оптимизам дека решението е поблиску од кога било. Според Груби и ДУИ, конечното решение кое што ќе се постигне мора да биде достоинствено и взаемно прифатливо. Компромисот мора да овозможи неодложна и итна интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ што ќе резултира со оддржлив мир и стабилноство нашата земја и регионот, но заедно со системските реформи представува предуслов за економски развој и општествена благосостојба, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

ДУИ: Земјата има историскa можност за европска иднина и за затворање на сите прашања со соседите

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски: Блиски соработници на Османи тајно преговараат за македонскиот идентитет во Софија

Катерина Павлова-Николовска

ДУИ: ВМРО и АA го бранат криминалот и употребуваат насилство во Собранието

А1он

Стоилковски: СДСМ и ДУИ трошат пет милиони евра за службени автомобили

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските населби најопасни места за живеење

ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците