nimic

Македонија

Нимиц: Преговорите се за името на државата, решението не треба да влијае врз идентитетот

А1он
Медијатрот на ОН во спорот за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц смета дека прашањето за идентитетот е важна тема за Македонија, а преговорите
Видео Македонија

ВИДЕО: Нимиц добивал добри совети од Ахмети, лидерот на ДУИ продолжува со поддршката за медијаторот

А1он
Медијаторот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц, по средбата со Али Ахмети рече дека секогаш добивал добри совети од лидерот на ДУИ.
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: Решението за кое преговара владата треба да ги запазува државните и национални интереси

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателот Александар Николоски, генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со специјалниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите
Македонија

(ВИДЕО) Заев – Нимиц: Сега е време да се реши спорот кој трае четврт век

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска го прими Специјалниот претставник на ОН во разговорите за уставното име на нашата земја со Република
Македонија

Иванов: Решението на наметнатиот спор за името не смее да задира во идентитетот

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името. Како
Видео Македонија

ВИДЕО: Нимиц на средба со шефот на македонската дипломатија

А1он
Медијаторот за спорот со името, Метју Нимиц, пристигна во Министерството за надворешни работи, каде ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. По