Нимиц: Привилегија и одговорност е да се гласа во демократија

Од:

Вие сте вистинска демократија и е привилегија, но и ваша одговорност да гласате. Ова е многу важен референдум и јас имам голема верба во вашите граѓани и се надевам дека ќе ја сфатат сериозно својата одговорност, порача медијаторот Метју Нимиц.

dobivaj vesti na viber

– Уште од 18 годишна возраст јас гласам на секои избори. Мислам дека е привилегија да се гласа, но исто така и одговорност е да се гласа во демократија. Вашата држава е демократија, вели Нимиц, во порака до граѓаните на Македонија пред референдумот објавена од Гласот на Америка на Македонски јазик.

Порано, посочи тој, во Југославија за се решаваше Белград, па зошто би гласале, а пред тоа во Отоманската империја за се се решавало во Цариград.

Би можело да ве интересира

Швајцарците гласаа за автоматско донирање органи

Словенците на референдум за управување со водите, тест за Владата на Јанша

Пред новите преговори, Мадрид не сака ни да слушне за референдум за независност на Каталонија

Жарко Настоски

Прифатен предлогот за референдум на иницијаторите против новиот закон за учебници

Жарко Настоски

Собирањето потписи за референдум против реформите во образованието почна денеска

Катерина Павлова-Николовска

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ достави предлог за референдум против дигитализацијата во Собранието