Нимиц: Ги охрабрувам политичките лидери да работат заедно, да го финализираат договорот

Од:

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон целосна имплементација на преспанскиот договор.

dobivaj vesti na viber

Тој објасни дека гласањето во Собранието е доказ за ефективно и одговорно функционирање на демократскиот систем.

„Се надевам дека другите чекори го олеснуваат процесот. Ги охрабрувам политичките лидери да работат заедно, да го финализираат договорот и да продолжат со имплементацијата“, рече Нимиц.

Синоќа во Собранието со 80 гласа „за“ беше изгласана одлуката за пристапување кон уставните измени, во насока на целосно прифаќање на преспанскиот договор.

Би можело да ве интересира

Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме позицијата за евроинтеграцијата

Ана Ололовска

Бугарија: Социјалистите нема да учествуваат во разговорите со владејачкиот ГЕРБ околу новиот Устав

Жарко Настоски

Албанскиот претседател Мета: Уставните измени се нелегитимни и неприфатливи

Жарко Настоски

„Жито Лукс“ се правда: Зборот Македонија е избришан поради унифицирање на името на фирмата дома и во странство

Маја Илиевска-Пачемска

„Жито Лукс“ ја избриша Македонија од Статутот, купувачите најавија бојкот на производите до банкрот на компанијата

Маја Илиевска-Пачемска

Нимиц: Преспанскиот договор е решение за спорот, но и основа за нов почеток

А1он