Нимиц: Овој договор меѓу двете соседни земји означува почеток на нова ера за консолидација на мирот и безбедноста на Балканот

Од:

Претставникот на ОН, кој посредуваше во спорот за името, Метју Нимиц ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент.

dobivaj vesti na viber

-Би сакал да го поздравам визионерскиот чекор на Парламентот и Владата на Грција. Овој историски договор меѓу двете соседни земји ја отвора вратата и им овозможува нови односи на земјите, и истовремено означува почеток на нова ера за консолидација на мирот и безбедноста на Балканот. Со нетрпение го очекувам заокружувањето на процесот во согласност со Договорот и ја повторувам континуираната посветеност на ОН да продолжи да работи со двете страни, посочи Нимиц.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Греши Ердоган ако мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција

Ана Ололовска

Панајотопулос: Грција веднаш ќе го започне процесот за набавка на Ф-35 од САД

Ана Ололовска

Грчката комисија за имунизација не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници, туку само во одредени случаи

Ана Ололовска

Втор случај на лепра во Грција

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Крајбрежната служба на Грција спречила над 590 лица со девет чамци да влезат во грчките територјални води