Ковачевски за средбата со Заев и Ахмети: Зборувавме за настапот на партиите на изборите и за членството во ЕУ

Од:

Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски ја потврди вчерашната средба со неговиот претходник Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

„Имавме средба со господинот Ахмети и поранешниот претседател на СДСМ, Зоран Заев. Јас и поранешниот претседател Заев се знаеме 32 години, сме учеле факултет заедно, така да неретко се случува да комуницираме, да имаме ручек кој што трае четири, четири и пол часа на кои разговараме на многу теми. Вчера разговаравме за тоа како државата треба да напредува кон полноправно членство во ЕУ. Секој од нас можеше да ги сподели искуствата од мандатите кој што ги имал. Разговаравме како би требало да изгледаат настапите на политичките партии на изборите, секој низ призмата на искуството што го имал“, рече Ковачевски.

Тој рече дека се прават анализи дали на изборите ќе излезат во коалиција со ДУИ, или пак само со традиционалните коалициони партнери.

„Сметам дека на државата и треба европска коалиција за сигурна иднина, а не за изолации. ВМРО-ДПМНЕ за жал повторно нема концепт кој што гледа напред. Сите нивни изјави се за некакви сценарија кои не се реални“, посочи Ковачевски.

Би можело да ве интересира

ЕУ донесе нов правилник за Шенген и гранична контрола

Горан Наумовски

Деспотовски: Заедно со еден посветен тим работиме на нов концепт за враќање на интегритетот на СДСМ

Горан Наумовски

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Таравари: Бранот промени не може да се запре, ДУИ го прифаќа резултатот од прегласувањето

Потврдено повлекувањето на Ковачевски, директни внатрепартиски избори во јуни

Во ИЕ 6 ДУИ изгуби, а „Вреди“ доби еден мандат