ssnm

Македонија

(ВИДЕО) „Нашата работа е за јавноста, не за пред колегите“: Новинарите на протест пред Граѓански суд

Орце Костов
„Нашата работа е за јавноста, а не за пред колегите“, „Ми се објавува ми се плаче“,„Не сме џубокс, ние сме новинари“, беа некои од пораките
Македонија

НЕ за владини кампањи во медиумите и злоупотреба на ЕУ знамето во Собранието повикуваат новинарските здруженија

А1он
Ние, професионалните новинарски здруженија и граѓански организации од медиумскиот сектор категорично им се спротивставуваме на скорешните обиди за повторно враќање на државното рекламирање во медиумите.
Македонија

ССНМ и Томсон медија ги доделија наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

А1он
На свеченост во Европската куќа во Скопје синоќа беа доделени ЕУ наградите за истражувачко новинарство во Македонија за 2022 година. Од конкурсот на кој учествуваа
Македонија

Вработените во МИА и денеска на протест искажаа незадоволство поради непостапување по нивните барања

А1он
Вработените во Медиумска информативна агенција – МИА денеска повторно го изразија незадоволството од непостапување по нивните барања. Вработените по шестти пат излегоа на предупредувачки протест,
Македонија

ССНМ и ЗНМ најостро го осудуваат попречувањето на работата на новинарската екипа на ТВ Телма

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) најостро го осудуваат некоректното однесување кон медиумите на државните службеници
Македонија

Новинарските и медиумските организации се против владини кампањи во медиумите

А1он
Професионалните новинарски здруженија и граѓанските организации од медиумскиот сектор повторно упатуваат најостра реакција во врска со начинот на кој Министерството за информатичко општество и јавна
Македонија

ССНМ: Попречување на работата на екипата на Алфа ТВ на јавен простор е недозволиво и казниво

А1он
Во Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници сме вознемирени и крајно разочарани од случувањата при снимање на прилог на Алфа кога граѓани се дрзнаа
Македонија

ССНМ го осуди нападот врз новинарската екипа на М Нет

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници најостро реагира на новото попречување на професионалното извршување на новинарската задача на екипата на ТВ М Нет од
Македонија

ЗНМ, ССНМ и СЕММ: За јавни наративи што стимулираат омраза и агресија, мора да има одговорност

А1он
Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудуваат
Македонија

Новинарите в петок излегуваат на марш за одбрана на достоинството

А1он
Здружението на новинари на Македонија и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници в петок организираат марш за одбрана на наовинарското достоинство кој ќе почне