ssnm

Македонија

ЗНМ: Со скратен буџет МИА не може да функционира соодветно

А1он
Здружението на новинарите на Македонија денеска на прес-конференција реагираше на одлуката да се укинат дописништвата на Медиумската информативна агенција (МИА) од Вашингтон, Брисел и Атина,
Uncategorized

​ЗНМ и ССНМ: Законските измени кои ги засегаат новинарите да бидат донесени што побрзо во Собранието

А1он
Законските измени кои се однесуваат на новнарите во Собранието да бидат усвоени што побрзо побараа денеска на прес конференција по повод 2. Ноември – Меѓународниот
Македонија

ССНМ: Имаме право да известуваме, но и да имаме став

А1он
По се зачестените напади и континуирано деградирање на позицијата на новинарите и медиумските екипи за време на протестите Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници
Македонија

ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

А1он
Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија – ЗНМ заедно со претседателот на Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) Павле Беловски денеска имаа
Uncategorized

ССНМ и ЗНМ: „Несмасна“ пракса на истражните органи во случаи со новинари

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагираат на постапувањето на Основното јавното обвинителство (ОЈО) и Министерството
Македонија

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

А1он
Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти мај, Денот на сесловенските просветители
Македонија

ЗНМ и ССНМ: Битката за квалитетно новинарство и медиумска слобода не е завршена

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) денеска, на 3-ти мај на Меѓународниот ден на слободата на
Македонија

Самостоен синдикат на новинари и медиумски работници: Останете будни, гласни и непоколебливи

А1он
За нашите работнички права и за враќање на достоинството на новинарското перо ние новинарите и медиумските работници можеме да се избориме само сплотени и солидарни
Македонија

Новинарски и медиумски организации се против легализирање на медиумската корупција преку враќање на кампањите во медиумите

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите
Економија

ССНМ: Медиумите во целост да ги исплаќаат додатоците за работа во недела

А1он
По истекот на законскиот рок за исплата на јануарската плата, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) доби пријави и поплаки од новинари и