semm

Македонија

ЗНМ и СЕММ го осудуваат прекршувањето на изборниот молк од онлајн-медиуми

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) најостро ги осудуваат, како што наведуваат во соопштение, случаите на
Македонија

ССНМ, ЗНМ и СЕММ со десет прашања до политичките партии кои ќе учествуваат на изборите

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) во пресрет
Македонија

СЕММ отстапи од грантот за владина поддршка на здруженија во борбата со корона кризата

А1он
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) информира дека отстапува од грантот во рамки на владината поддршка за здруженија и фондации за мерки за
Македонија

СЕММ: Има неетичко и непрофесионално известување, и политизирање на корона кризата

А1он
Две третини од сите пријави до Советот за етика во медиумите (СЕММ) се однесуваат на известувањето на медиумите во врска со пандемијата на коронавирусот. Од
Македонија

ЗНМ, ССНМ, СЕММ, против избрзани решенија за финансирање на медиумите

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Независниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) сметаат дека
Македонија

СЕММ: Новинарството да биде ослободено од притисоци, а новинарите одговорни кон професијата

А1он
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по повод Светскиот ден на слободата на медиумите повикува на зголемена одговорност во почитувањето на фундаменталните принципи
Македонија

СЕММ: Да не се политизира корона кризата во медиумите

А1он
Советот за етика во медиумите (СЕММ) преку соопштение до јавноста реагира на зачестените случаи на неетичко и непрофесионално известување, а особено на ширењето шпекулации кај
Македонија

СЕММ: Мадиумите внимателно и одговорно да известуваат за коронавирусот

А1он
Медиумите да се однесуваат професионално и етички и да не придонесуваат во ширењето невистини и создавањето паника кај јавноста, повика денеска Советот за етика во
Македонија

ЗНМ и СЕММ го осудуваат односот на министерката Мизрахи кон „А1он“

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) реагираат на дрскиот однос на техничката министерка за труд и социјална политика,