sloboda na mediumi

Свет

Гутереш по повод Светскиот ден на слободата на медиумите: Без слобода на печатот, нема демократски општества

А1он
Во пресрет на Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 мај, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш рече дека „без слобода на печатот, нема вистински
Свет

Соопштени победниците на Наградите за слобода на печатот за 2021 година

А1он
Кинеска новинарка која информира за коронавирусот во Вухан, конзорциум што откри светски скандал со шпионирање, и храбра палестинска новинарка се добитници на овогодишната Награда за
Македонија

Пендаровски: Без слободни медиуми нема објективни и проверени информации

А1он
Истражувачкото новинарство и унапредувањето на транспарентноста позитивно влијаат врз демократиите и одржливиот развој. Без слободни медиуми нема објективни и проверени информации особено за време на
Македонија

Демократски Сојуз: Фонд за критички медиуми и истражувачко новинарство

А1он
Состојбата со слободата на медиумите во Македонија и покрај малото поместување напред на листата на Репортери без граници, се уште е незадоволителна. Здравствената и економска
Македонија

АВМУ: Информацијата како јавно добро – тема на Светскиот ден на слобода на печатот

А1он
Обезбедување економска одржливост на медиумите, креирање механизми за обезбедување транспарентност на интернет-компаниите и унапредување на капацитетите за медиумска и информативна писменост кои им овозможуваат на
Македонија

ЗНМ: Важноста на независното и професионалното новинарство стана поважна од кога било

А1он
Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес во услови на светска здравствена криза, повеќе од кога и да е претходно
Македонија

СЕММ: Од властите е потребна поддршка за слободата на медиумите, од професијата – одговорност

А1он
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3 мај – Светскиот ден на слободата на медиумите, соопшти дека од власта и институциите