govor na omraza

Македонија

„Да ви се мочам во северната, пи*да ви материна“ – поради навреди на „Фејсбук“, Државниот архив пријави лице до МВР за говор на омраза

А1он
Доцна синоќа некаде околу 2 часот по полноќ, надвор од работното време на институцијата, Државниот архив на Република Северна Македонија објави дека го пријавува лицето
Македонија

Радовишанец и прилепчанец на Фејсбук ширеле говор на омраза

А1он
Полицијата поднесе кривична пријава против Б.Ѓ.(57) од Радовиш и Д.Р.(40) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и
Македонија

ВИДЕО: Османи и МНР се уште молчат за коментарите дека Гоце Делчев и Ѓорче Петров се бугарски херои

Орце Костов
Ниту нота, ниту став ниту било каква реакција од министерот Бујар Османи за скандалозните коментари од новинарите на бугарските телевизии и гледачите на трибините кои
Македонија

Османи: Не се бира кој колку ќе го навреди другиот, влеговме во токсичен круг со Бугарија

Орце Костов
Говорот на омраза не е поврзан со работата на историската комисија, туку како владите да отворат можност помеѓу граѓаните и бизнисите, тврди министерот за надворешни
Македонија

МНР бара официјална Софија да го осуди експлицитниот говор на омрза и територијалните претензии искажани во бугарското собрание

А1он
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро ги осудува вчерашните написи “Македонија е Бугарија”, кои можеа да се видат во рацете на дел
Македонија

Охриѓанката која повика да се запалат Евреите ќе одговара кривично за ширење расизам и ксенофобија

Кристијан Ландов
Охридската полиција ќе и поднесе кривична пријава на 38-годишната охриѓанка за која „А1он“ објави како повикува да се запалат Евреите кои престојуваат во Охрид сосе
Македонија

Скопјанец повикан на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа

А1он
Скопјанец е повикан на информативен разговор во полиција поради коментар на „Фејсбук“ кој содржи говор на омраза во врска со настраданите во автобуската несреќа во
Македонија

Тетовската полиција со уметнички проект ги убедува средношколците да не се пцујат меѓу себе

А1он
Секторот за внатрешни работи Тетово утре ќе стартува со финалните активности на превентивно-едукативниот проект „Стоп на говорот на омраза“, чиј носител е Отсекот за превенција.
Македонија

Жена од Берово поттикнала омраза и насилство со објава на Фејсбук, кривична пријава доби и нејзин сограѓанин кој коментирал

А1он
Жена и маж од Берово заработија кривични пријави, бидејќи на социјалните мрежи ширеле расистички и ксенофобични материјали по пат на компјутерски систем. Од СВР-Штип, во
Регион

Хрватските медиуми ќе ги исклучат коментарите под текстовите на интернет како протест против говорот на омраза

А1он
Хрватските здруженија на новинари ги повикаа медиумите овој петок, 23 октомври, на два часа да оневозможат објавување коментари под нивните текстови на Интернет, што би