fejsbuk

Свет

Фејсбук отстрани неколку објави на Трамп во предизборната кампања

А1он
Политичката кампања за претседателските избори во САД е во тек, а според бордот на Фејсбук, изборната кампања на Доналд Трамп на социјалната мрежа содржи премногу
Економија

Фејсбук со намалена маркетинг продажба поради стравот од пандемијата

А1он
Од компанијата „Фејсбук“ соопштија дека појавата на коронавирус значително ја намалува продажбата на рекламирањето што претставува скоро целиот приход, дури и кога повеќе корисници поминуваат
Свет

ЕК се закани со „обврзувачки мерки“ по состанокот со Фејсбук за содржините со омраза

А1он
Европскиот комесар за индустрија, Французинот Тиери Бретон, ги предупреди платформите на социјалните мрежи со „обврзувачките мерки“ доколку не ги саморегулираат содржините во кои има омраза,
Свет

“Фејсбук” суспендираше мрежа руски профили поврзани со военото разузнавање

А1он
“Фејсбук” денеска соопшти дека ја суспендирал “мрежата налози”, користени од руската воена разузнавачка служба. “Фејсбук” тврди дека внатрешна истрага открила дека лицата кои стојат зад
Магазин

Фејсбук ја зголемува родителската контрола на „Messenger Kids“

А1он
Претставник на Фејсбук во вторникот за Ројтерс соопшти дека компанијата планира да додаде нова алатка која ќе ја зголеми родителската контрола врз децата. Апликацијата ќе
Свет

Фејсбук ќе ги спречува дезинформациите за коронавирусот

А1он
Фејсбук работи на спречување на дезинформации и потенцијално штетните содржини за коронавирусот, откако на социјалните мрежи почнаа да се појавуваат лажни вести за епидемијата, соопшти
Магазин

„Фејсбук“ се извини што го преведе името на кинескиот претседател како „серко“

А1он
„Фејсбук“ и официјално се извини што го преведе името на кинескиот претседател Си Џинпинг како „Господин Серко“ (на англиски: Mr. Shithole) за време на неговата