fejsbuk

Свет

(ВИДЕО) Компанијата знае како да ја подобри безбедноста, но поважен им е профитот: Поранеша вработена во Фејсбук сведочеше пред Конгресот

А1он
Френсис Хојген, која беше вработена во Фејсбук, на сведочењето пред Конгресот истакна дека производите на тие компании им штетат на децата и ја поттикнуваат поларизацијата
Магазин

Фејсбук криел податоци дека Инстаграм влијае на самоубиствени мисли на младите луѓе

А1он
Документи што протекоа во јавноста покажуваат дека Фејсбук ја чувал во тајност внатрешната студија за штетното влијание на нивната апликација на Инстаграм врз тинејџерите најмалку
Свет

Гугл, Фејсбук и Мајкрософт трошат најмногу за лобирање за политиките на ЕУ за дигитална економија

А1он
Компаниите Гугл, Фејсбук и Мајкрософт најмногу трошат за лобирање во борбата против новите закони на ЕУ, чија цел е да ја ограничат моќта на американските
Свет

Лагите на Фејсбук за Ковид-19 и за вакцините убиваат луѓе обвини Бајден

А1он
Големите оператори на социјалните мрежи што шират дезинформации за вакцините „убиваат луѓе“, обвини американскиот претседател Џо Бајден. – Тие убиваат луѓе. Единствената пандемија што ја
Свет

Германски владини институции ќе ги затворат своите страници на Фејсбук

А1он
Германските владини организации се очекува да ги затворат своите сметки на Фејсбук до крајот на годинава откако комесарот за заштита на податоците утврди дека социјалната
Македонија

Жител на Теарце им се заканувал на новинари преку Фејсбук, доби кривична пријава

А1он
36-годишен жител на тетовското село Теарце доби кривична пријава, откако Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) го пријавило дека на Фејсбук објавил текст во кој
Свет

Постигнат историски договор за оданочување на гигантите како Фејсбук, Гугл, Амазон

А1он
Министрите за финансии на Г7 денеска во Лондон постигнаа историски договор за оданочување на мултинационалните технолошки гиганти, објави британскиот министер за финансии Риши Сунак на
Свет

Трамп суспендиран од Фејсбук и Инстаграм две години

А1он
Компанијата Фејсбук соопшто дека поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп е суспендиран од нејзините социјални мрежи на две години. Тој беше исклучен од Фејсбук и
Свет

Израелскиот министер за одбрана бара Фејсбук и ТикТок да го бришат говорот на омраза

А1он
Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц ги повика раководствата на социјалните мрежи Фејсбук и ТикТок да се борат против пропагандата и да ги отстранат содржините
Македонија

Обвинение против Гостиварец за ширење расистички и ксенофобичен материјал на Фејсбук

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем