fejsbuk

Македонија

Радовишанец и прилепчанец на Фејсбук ширеле говор на омраза

А1он
Полицијата поднесе кривична пријава против Б.Ѓ.(57) од Радовиш и Д.Р.(40) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и
Македонија

Велешанец на Фејсбук промовирал и поттикнувал омраза и насилство

А1он
СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.Д.(61) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по
Македонија

Кривична за битолчанец кој ширел раистички постови на својот фејсбук профил

А1он
СВР Битола поднесе кривична пријава против Љ.Н.(59) од Битола поради постоење основи на сомнение за кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат
Свет

„Фејсбук“ повторно со проблеми, корисници пријавиле дека нивниот профил е хакиран

А1он
Илјадници корисници на „Фејсбук“ информираат дека нивниот њусфид изгледа многу чудно утрово, а многу корисници пријавиле дека нивниот профил е хакиран или дека не можат
Економија

Пад на приходите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“

А1он
Американската компанија „Мета“ првпат од основањето соопшти за пад на приходите, што веднаш по објавувањето на податоците резултираше со поевтинување на акциите на компанијата за
Македонија

Измамник преку Фејсбук се претставувал како адвокат и ограбил скопјанка

А1он
Триесетитригодишен скопјанец на Фејсбук лажно се претставувал како адвокат и ограбил шеесетгодишна жена, информираат од Министерството за внатрешни работи. „СВР Скопје поднесе кривична пријава против
Свет

Мета, Гугл и Твитер ветија поостра борба против лажните вести

А1он
Мета, Гугл, Твитер и Мајкрософт денеска се согласија да заземат построг став против дезинформациите согласно новиот надополнет кодекс на ЕУ, според кој тие може да
Свет

„Фејсбук“ дозволува говор на омраза кога станува збор за осуда на руската инвазија врз Украина

А1он
Фејсбук привремено ја ублажи својата политика кога станува збор за статуси што се однесуваат на руската инвазија врз Украина, но само кога станува збор за